ÄNDAMÅL
Stiftelsen har till huvudsakligt ändamål att främja den numismatiska forskningen och därtill hörande utbildning genom
att upprätthålla en separat professur i numismatik och penninghistoria vid vid Stockholms Universitet
att utdela stipendier för universitetsstuderande med inriktning på mynt- och penninghistoria inklusive medaljkonst samt för resor för forskningsändamål inom ämnet numismatik
att utdela bidrag avseende ett begränsat forskningsprojekt inom ovan nämnda områden
I undantagsfall och då statliga och andra anslag ej täcker kostnaderna för förvärv av synnerligen märkliga föremål till statssamlingarna (nuvarande Kungliga Myntkabinettet) må bidrag lämnas för inköpet.
Bidrag till professuren i numismatik och penninghistoria må utgå endast intill dess Stockholms Universitet inrättar en ordinarie professur i numismatik och penninghistoria. Stipendier må utgå till ett belopp som totalt mosvarar fyra års heltidsstudier. Bidrag till vissst forskningsprojekt må ej utgå under längre tid än tre år.
KONTAKTUPPGIFTER & INFO
| Stiftelsenamn: | Gunnar Ekströms stiftelse för numismatik |
| Organisationsnummer: | 802007-6637 |
| Adress: |
|
| Tillgångar: | 63 745 568 kr |
